
Сложна работа ли е почистването на лицето?
Преди да седна да пиша този текст, пуснах запитване в профила ми в Instagram за това дали темата за почистването на лицето би ви била интересна. Тогава цели 88% отговориха положително. Но получих и едно съобщение, в което се казваше: „Извинявам се, но всеки втори пост е на тази тема“. Не разбрах дали става въпрос за мен или по принцип.
Все пак приемам, че може да бъда и доста досадна. Попитайте мъжа ми и той с охота ще се съгласи с това. Но смятам да поема този риск и за пореден път да ви разкажа малко за почистването на лицето, както и за новите продукти, които имах възможността да тествам. И обещавам, че известно време (не мога да кажа колко точно) ще ви занимавам с други неща.

Сравнителна степен на почистването
Досега нямаше с какво да сравним това, колко важно е почистването на лицето. Но коронавирусът дойде и ни даде добър пример. Мийте лицето си толкова старателно, колкото миете ръцете си. Разбира се, не чак толкова. Два пъти на ден е напълно достатъчно. Даже някои дерматолози препоръчват и по веднъж. Освен това продуктите трябва да са специално подбрани. Това изключва обикновения сапун. Както и дезинфектатните, длъжна съм да го кажа.
Кожата на лицето ще ви даде знак, ако прекалите с почистването. Следете за сигнали като раздразнения, зачервявания, пъпки и необичайна сухота.

Най-важната дума в почистването
Може и да ви се иска, но тя не е любов. Освен ако не говорим за живота по принцип. При кожата думата е друга. Въпреки че метафорично и крайно превзето винаги може да се използва словосъчетанието „любов към кожата“. Но да използвам такива изрази въобще не е в моя стил.
Всъщност най-важната дума, когато говорим за почистване, също е „захаросана“. Но пък не се сещам за по-добра. Говоря за прилагателното „нежно“. Кожата ви има нужда от нежност, иначе я обричате на сухота и раздразнения.
Труден избор
Хубавото на това на пазара да има толкова много различни почистващи продукти, е че имаме огромен избор. Лошото обаче е, че това може много да ни обърка и когато безсилието се превърне в яд, да обърнем щанда с козметика. Или да изберем първото, което ни попадне, с което има риск да си хвърлим парите на вятъра. Стандартните съвети, които сигурно и вие самите знаете, включват на първо място да определите какъв тип е кожата ви. Едва след това идват личните предпочитания, включващи текстурата (крем, гел, пяна т.н.) и дали продуктът да е с измиване или не.


Какво правя аз?
Моята програма за почистване е стриктна и я изпълнявам всеки ден. Без извинения и оправдания. Независимо колко съм изморена или ме мързи.
Сутрин
След като се събудя, предпочитам да не натоварвам кожата си допълнително с измиващ продукт. Само изплаквам лицето с вода и почиствам с мицеларна вода. Чак след това продължавам със стандартната грижа, включваща серум и крем за лице и околоочен контур.
Вечер
Тук имам два сценария:
- Когато нямам грим, измивам с гел, крем или друг продукт с изплакване. След това отново използвам мицеларна вода или тоник, за да съм сигурна, че кожата ми е напълно чиста.
- Когато съм с грим, към горните стъпки добавям и старателното му премахване с мицеларна вода или двуфазен лосион.

Новости и бестселъри в почистването
А сега е време да ви разкажа повече за основните видове почистващи продукти, както и за няколко новости, които имах възможността да тествам.
Мицеларна вода
Хитът в почистването през последните няколко години. Предимствата на мицеларната вода са, че премахва замърсяванията, хидратира кожата и я подготвя да усвои възможно най-ефективно съставките на последващата грижа. Освен това е много лесна за употреба, тъй като не изисква изплакване и е напълно достатъчна за почистване на кожата и от замърсяванията, и от грима.

Sensibio H2O на Bioderma вече 25 години е лидерът на пазара на мицеларни води. Любим мой продукт, който е безкомпромисен към замърсяванията и грима, като в същото време е много нежен към кожата.

Приятно изненадана съм от мицеларната вода 3-в-1 Dermatoclean на Eucerin. Силната му, но нежна формула успява да почисти добре грима и замърсяванията. Съдържа и хиалуронова киселина за допълнителна хидратация на кожата.

Мицеларната вода Start на Eisenberg е част от серията на марката, предназначена да предпазва и да се грижи за кожата в градска среда. Определено е много нежна, хидратира и освежава. Но предпочитам да я използвам, сутрин или когато нямам грим, защото за мен е по-близо до тоника, отколкото до мицеларната вода.

Мицеларната вода на Etat Pur е с по-лека формула, тоест препоръчвам я за употреба сутрин или когато нямате грим. Грижи се прекрасно за кожата и я оставя приятно освежена и чиста.
Двуфазни лосиони за премахване на грим
Този тип продукти съдържат две формули в едно – маслена и течна като вода. Задължително е преди употреба да разклатите енергично, за да могат двата компонента да се смесят добре. Двуфазните лосиони се препоръчват предимно за почистване на грим от очите и устните. Предимството им е, че са изключително нежни към тези деликатни зони и премахват грима буквално с едно движение. Аз обаче не съм им голям фен, защото не ми харесва мазният филм, който оставят върху кожата.

Take The Day off на Clinique почиства ефективно, бързо, лесно и не дразни очите. Мазният филм, който оставя върху кожата не е толкова осезаем. Недостатък е липсата на дозатор на флакона, при което има опасност по инерция да го разлеете. Поне при мен стана така.

Почистващия двуфазен лосион на Ikarov съдържа олио от жожоба и роза дамасцена. Той определено ме разочарова. Първо, защото колкото и енергично да разклащах, в крайна сметка върху тампона за грим се изливаше розовата вода и само няколко капки от маслото. А това прави почистването на грима доста по-трудно. Но това не е кой знае колко голям проблем. При мен се получи и замъгляване на погледа. Даже първия път реших, че имам проблем със зрението, но щом и след второто почистване имах същия проблем, осъзнах, че това всъщност е от продукта. При вас обаче може и да не се получи така. Предимствата му са, че е на много достъпна цена и съдържа естествени съставки.
Скраб за лице
По принцип се смята, че този тип продукти трябва да се използват 2-3 пъти седмично, тъй като са доста по-агресивни. Обикновено скрабовете съдържат малки ексфолиращи частички, които при по-интензивна употреба могат да причинят раздразнения и/или зачервявания.

7 Day Scrub Cream на Clinique може да се използва всеки ден, тъй като частичките му са много мънички и не драскат толкова. Освен това формулата му е кремообразна и подхранва кожата. Препоръчвам ви обаче да започнете с 2-3 пъти в седмица и след това да увеличавате постепенно, ако смятате, че имате нужда да ексфолирате всеки ден.
Измиващи кремове
Няма по-приятно усещане от това на нежен почистващ балсам върху кожата. Той има текстурата на плътен крем, който става като емулсия, когато се разтвори от водата и се разнесе по топлата кожа. Масажирайте нежно с пръсти и измийте с хладка вода.

Кремът Check and balances на Origins ухае на мента. Особено подходящ е за смесен тип кожа, тъй като подхранва сухите зони и премахва себума от по-мазните. Палец нагоре от мен.
Олиа
Въпреки че не са особено популярни, олиата се определят като супергероите при почистването, тъй като те разтварят грима и замърсяванията, като в същото време подхранват кожата. Освен това могат да се използват на всички типове кожа. Да, дори и на мазна. Маслата от жожоба, сладък бадем и гроздови семки са подходящи за всички. Кайсиевите ядки, авокадото и аргановото масло пък са идеални за вас, ако кожата ви е суха или има нужда от по-интензивна антиейдж грижа. Нанесете олиото с пръсти, масажирайте и изплакнете с вода или почистете с влажен памучен тампон.
Пяна
Тя коригира ph баланса на кожата и контролира излишното омазняване. Може леко да изсуши, затова не се препоръчват при суха или дехидратирана кожа. Идеални са обаче за мазна и проблемна такава.

Гел
Геловете са едни от най-популярните продукти за измиване. Нямат чак толкова подхранващи и хидратиращи свойства и затова са идеални за мазна и комбинирана кожа.
Тоалетнo мляко
То изсушава най-малко и освен, че премахва замърсяванията и грима, подхранва горния слой на кожата. Създава и защитен филм, който задържа влагата. Нанесете с пръсти, а след това премахнете с памучен тампон.
2 Comments
Pingback:
Pingback: