
14 въпроса за целулита. И техните (вероятни) отговора
Да поговорим за целулита. Знаете ли, че между 80% и 90% от жените го имат? Тази статистика хем ме успокоява, хем ме натъжава, защото ми говори, че от ужасната портокалова кожа няма как да се отървем. И дали за да ви депресирам повече или за да ви дам мощна инжекция самочувствие, реших да събера отговорите на 14 странни въпроса за целулита. Може би сте си ги задавали, а може би никога не са ви хрумвали. Да видим!
1. Какво се крие под кожата, засегната от целулита?
Подкожен слой мазнина. Организмът складира енергийни запаси под формата на мастни клетки. Те най-често се натрупват в областта на ханша и бедрата. Задържат се от съединителна тъкан, която обаче при жените е по-рехава и слаба, отколкото при мъжете. „Когато мастните клетки са с нормален брой и размер, стоят между съединителната тъкан и кожата изглежда гладка. Когато обаче мастните клетки са много и големи, „изплуват“ нагоре и изпъват съединителната тъкан“, обяснява проф. Майкъл Дженсън от Mayo Clinic.
2. Само особеностите на женското тяло ли са причина за него?
Има много теории за това защо имаме портокалова кожа и особеностите на женското тяло са само една от тях. Причина може да е и хормоналният дисбаланс, особено повишеното количество естроген, благодарение на който складираме мазнини. Според друга теория има генетична предразположеност към целулита. Неправилното хранене, липсата на спорт и нарушената микроциркулация в клетките също могат да причинят портокалова кожа. Една нова теория пък отдава първостепенно значение на лимфната система, известна като „канализацията на организма“. Когато циркулацията на лимфа отслабне, клетъчните отпадъци се натрупват около и в самата клетка и това може да причини неравности под кожата. Така се ражда и целулитът.
3. Местоживеенето от значение ли е?
Според учените – да. В места с традиционна култура, където се е запазил старият начин на живот и на хранене, жените не страдат от целулит. От това може да се направи извод, че портокаловата кожа е заболяване на модерната епоха.
4. А дрехите?
Макар да ви се струва странно, това, което обличате, може да окаже положителен или отрицателен ефект върху целулита. Прекалено стегнатите дрехи ограничават циркулацията на кръв и лимфа, затова носете широки и свободни тоалети.
5. Колко важен е начинът на хранене за целулита?
Много, но за съжаление правилният хранителен режим не може да премахне вече съществуващия целулит, по-скоро ще спре развитието му. Балансираната диета забранява приемането на мазни, пържени и калорични храни. Яжте повече храни, съдържащи антиоксиданти, аминокиселини и есенциални мастни киселини, предпочитайте немазно месо, плодове, зеленчуци, повече чай и вода.
6. Кой спорт може да помогне?
Плуването е най-големият враг на целулита. Водата оказва голямо съпротивление на тялото, масажира го и действа като лимфодренаж. Фитнесът също е много подходящ, но се посъветвайте със специалист, който да ви изготви специална програма.

7. Има ли и други оръжия срещу целулита?
Масажите! Те стимулират кръвообращението и лимфната циркулация, подсилват и мускулите. Ако нямате възможност да посещавате салон за масаж (минимум 2 пъти месечно), може да се доверите на уредите за масаж, които също дават добри резултати и някои от тях могат да се използват и вкъщи. Препоръчваме ви вакуумния масаж. Жени, победили целулита, споделят в интернет форуми за уникалното въздействие на масажи с утайка от кафе под душа. Неслучайно кафето е основна съставка в някои антицелулитни кремове. Те също са сериозно оръжие за борба с портокаловата кожа – преминават през кожата и достигат до мастните депа, които я причиняват.
8. Може ли да се измери целулитът?
Има различни скали, с които се определя степента, в която човек е засегнат. Според Европейската академия по дерматология и венерология от значение са броят на трапчинките, тяхната дълбочина и на какво най-много приличат. Когато кожата наподобява портокалова кора, е най-лекият случай, следват още две, по-сериозни състояния на кожата, които изглеждат доста некрасиво. Лесна за разкодиране е и 4-степенната скала на Нюрнберг-Мюлер. При ниво 0, когато стоите изправени и отпуснати, не се вижда никакъв целулит, дори ако защипете кожата между пръстите си. При ниво 1 целулит се появява само при защипване. При ниво 2 целулитът е видим, когато стоите прави, но не и когато легнете. Най-тежкото ниво е когато и при изправено, и при легнало положение целулитът е видим.
9. Може ли да се развие и на други места, освен на бедрата и ханша?
За съжаление, да. Може да се развие по ръцете, корема и други части на тялото. Интересен факт е, че вероятността да развият целулит на корема и… врата при мъжете е по-голяма.
10. Възрастта и теглото имат ли значение за целулита?
Всъщност не. Целулитът не прощава нито на по-млади, нито на по-слаби. Има случаи на пълни хора, които нямат целулит, просто при тях съединителната тъкан е по-здрава и успява да задържи мастните клетки вътре.
11. Влияе ли консумацията на сол върху целулита?
Повишената консумация на сол не е полезна като цяло. Но няма преки доказателства, че тя причинява целулит. Препоръчителният дневен прием на сол е между 5 и 10 грама на ден, придържайте се към него, но в случая с целулита солта нито ще попречи, нито ще помогне.
12. Как влияят на целулита диуретиците и разхлабителните чайове?
Широко разпространен е митът, че те отнемат излишната вода от организма и така гонят целулита, но истината е, че могат да ви навредят сериозно! Освен че има вероятност да развиете още повече целулит, може и да се разболеете. По-полезни и също толкова ефективни в отнемането на излишната вода от организма са чайовете, плодовете, зеленчуците и мюслите.
13. Липосукцията помага ли?
Твърдо не. Липосукцията наистина премахва мастни клетки, но не от повърхностния слой на кожата, където се намира целулитът, а от по-дълбоките й слоеве. И след липосукция портокаловата кожа може да стане още по-видима, защото повърхностният слой става по-забележим.
14. След колко време би трябвало да има ефект върху целулита?
След около 6 месеца упорита работа на всички нива – правилно хранене, усилен спорт, масажи и козметични грижи, би трябвало да има добри и трайни резултати. Но зависи – ако е в начална фаза, може да се премахне напълно, но ако е в най-сериозната фаза, няма как да се отървете напълно от него. И все пак кожата ви със сигурност ще придобие по-загладен вид.
За красива кожа на тялото
Истина е, че все по-малко марки лансират продукти срещу целулит. И според мен причината за това е фактът, че тяхната ефективност е противоречива. Тази година например няма нови продукти в тази категория. Или поне аз не съм получила информация за такива. Но все пак, дори и да имате целулит, много по-важно според мен е да се грижим кожата на тялото ни да бъде мека, гладка и хидратирана. А това може да стане, като използвате точните продукти. Ето моите предложения.

Стягащо масло за тяло на Ikarov
Единственият продукт, който се доближава до идеята на този материал. Но и не съвсем, защото задачата му не е да премахва целулита, а да стяга кожата. А това става благодарение на маслата от черен пипер и пачули. Допълнително вложените етерични масла и антиоксиданти действат хидратиращо, ремоделиращо и детоксикиращо. При нанасяне усещам и лек загряващ ефект, което се дължи на черния пипер.

Душ-гел Nuxe Prodigieux Floral
Всички фенове на Floral версията култовото сухо олио ще разберат манията ми по този душ-гел. Съвършеното ухание има и съвършена формула – цели 91.9% натурални съставки. Фината пяна на душ-гела хидратира кожата и я оставя нежна и гладка.

Душ-олио 5 sens на Rene Furterer
Копринена текстура и нежен аромат на виолетки – душ-олиото на Rene Furterer ще превърне всяко къпане във върховно SPA изживяване. Във формулата му влизат съставки като масла от шафран, авокадо, сладък бадем, рициново масло и жожоба. И сами се досещате какъв е ефектът на всичко това върху тялото. А и върху ума, бих добавила аз.

Душ-гел Soft Purity на Lavera
Формулата му е с Green Purity Complex, което означава, че съдържа био водорасли и естествени актиоксиданти. Благодарение на тях, душ-гелът почиства кожата от замърсяванията на околната среда, най-вече тези под формата на фин прах. А това е особено полезно през лятото, когато голяма част от тялото ни е изложена на тези вреди влияния.

Крем за крака с канабис на Victoria Beauty
Винаги съм имала проблеми със сухотата на кожата на краката, особено през лятото, когато ходя основно с отворени обувки. Така че от личен опит мога да потвърдя, че кремът за крака на Victoria Beauty подхранва доста добре, без да оставя ходила прекалено мазни и лепкави. Основната му съставка е етерично масло от конопени семена и, за разлика от повече кремове за крака, този не ухае на мента. Казвам го за всички, които по принцип не обичат този аромат.

Балсам за тяло Le jardin d’hemp на Victoria Beauty
Неслучайно марката нарича този продукт балсам. Подхранващата му формула с етерично масло от конопени семена спасява много сухата и дори чувствителна кожа, поддържайки водно-липидната й мантия. Балсамът възстановява мекотата и облекчава моментално сухите и раздразнени участъци. Продуктът има много лек, почти незабележим аромат.

Ексфолиант за тяло Spritz на Blancreme от Foxy Skin
Кой не обича шприц? Аз обожавам – един от любимите ми летни коктейли. Затова харесвам и ексфолиантът на Blancreme, който ухае именно на шприц. Портокалова кора + захар са съставките, които правят много нежен пилинг на кожата. Заради щадящата си формула, продуктът е подходящ и за всекидневна употреба.